چرا اینترنت اشیا(IOT) اهمیت دارد؟

چرا اینترنت اشیا(IOT) اهمیت دارد؟

(?Why IoT matters)

اینترنت اشیا به افراد و کسب و کارها  این امکان را می دهد تا با دنیای پیرامون خود ارتباط بیشتری برقرار کنند و همه چیز را زیر سلطه خود نگهدارند تا کارهای معنادارتر و باارزش تری را در زمان کمتری  انجام دهند.

اینترنت اشیاء یا IoT به طور خلاصه ، در مورد گسترش قدرت اینترنت از طریق رایانه ها و تلفن های هوشمند به طیف وسیعی از اشیا ، فرآیندها و محیطهای دیگر است. از اتصال اشیا به یکدیگر ، برای جمع آوری اطلاعات ، ارسال اطلاعات یا هر دو استفاده می شود.

در کل، مفهوم اینترنت اشیا اتصال دستگاه های مختلف به یکدیگر از طریق اینترنت می باشد. به کمک اینترنت اشیا برنامه ها و دستگاه های مختلف می توانند از طریق اتصال اینترنت با یکدیگر و حتی انسان تعامل و صحبت کنند.

برای نمونه می توان به یخچال های هوشمند اشاره کرد که به اینترنت متصلند و شما را از موجودی و تاریخ انقضا مواد خوراکی داخل یخچال با خبر می کنند اشاره نمود. در واقع، اینترنت اشیا شما را قادر می سازد تا اشیا مورد استفاده خود را از راه دور و به کمک زیرساخت های اینترنتی مدیریت و کنترل کنید.

اینترنت اشیا فرصت هایی ایجاد می کند برای ادغام مستقیم دنیای فیزیکی و سیستم های مبتنی بر کامپیوتر، سیستم هایی مانند؛ خودروهای هوشمند، یخچال های هوشمند و خانه های هوشمند (BMS) که این روزها در مباحث و مجالس مختلفی به آن ها اشاره می شود و لازم است که بدانید همه این دستگاه ها در زیر مجموعه اینترنت اشیا قرار می گیرند.

دو ویژگی اصلی می­‌تواند “اشیاء” مختلف را به عنوان بخشی از “اینترنت اشیاء(IOT)” قرار دهد. مشخصه هویتی و ارتباط اینترنتی. هر کدام از این اشیاء هوشمند، یک آدرس پروتکل اینترنتی (IP) مختص به خود را خواهند داشت تا ابزاری که به ارسال یا دریافت اطلاعات می‌­پردازد، قابل تشخیص شود.

این اشیاء هوشمند، قادر خواهند بود سیستم­‌هایی را تشکیل بدهند که توانایی ارتباط با یکدیگر را داشته باشند.

چنین سیستم‌­هایی توانایی­‌ بالقوۀ زیادی در ایجاد تغییرات اساسی در خانه­‌ها، محل­‌های اجتماع، شرکت­‌ها و حتی شهرها و بخش­‌های مختلف اقتصادی در سطوح داخلی و بین‌المللی برای هر کشور دارند.

گرچه، تمامی جزییات در مورد اثرات طبیعی و پیش‌بینی شده در مورد “اینترنت اشیاء”، با عدم قطعیت همراه است، اما تحلیل­‌گران اقتصادی، پیش بینی کرده‌اند که این فناوری، سهم قابل توجهی را در رشد اقتصادی دهه­ آینده خواهد داشت. بخش­‌هایی که در آینده، خواسته یا ناخواسته متاثر از این فناوری خواهند بود، عبارت‌اند از:

کشاورزی، انرژی، مدیریت دولتی، بهداشت و درمان، تولید و صنعت و حمل و نقل

این فناوری، در ابرساختارهای بزرگ­تری نیز می­‌تواند مورد بهره‌برداری قرار گیرد، به طور خاص در “شهرهای هوشمند” که در آن پیشرفت­‌های زیادی در زمینه­‌هایی همچون حمل و نقل و سایر خدمات شهری هویدا خواهد بود.

شاید وقتی بدانید چه تعداد از اشیاء به اینترنت متصل هستند و اینکه چه میزان منافع اقتصادی را می توان از آنالیز این جریانهای داده های حاصله استخراج کنیم شگفت زده شوید. نمونه هایی از تاثیری که IoT بر صنایع دارد از این قرارند:

– راهکارهای حمل و نقل هوشمند جریان های ترافیکی را تسریع می کنند، مصرف سوخت را کاهش می دهند، زمان‌بندی تعمیرات خودروها را اولویت بندی کرده و در کاهش تلفات جانی نقش آفرینی دارند.

– شبکه های الکتریکی هوشمند به شکلی کاراتر منابع تجدیدپذیر را به هم متصل کرده است، پایایی سیستم را بهبود بخشیده و هزینه های مشتریان را کاهش می دهند.

– سنسورهای مانیتورینگ ماشین آلات به تشخیص و پیش‌بینی مسائل قریب الوقوع منجر به نیاز به تعمیر و نگهداری، اتمام قریب الوقوع موجودی انبار، و حتی اولویت‌بندی زمان‌بندی کارکنان بخش تعمیر و نگهداری برای تعمیر تجهیزات و نیازهای منطقه ای می پردازند.

– سیستم‌های داده محور در حال تعبیه شده در زیرساخت «شهرهای هوشمند» هستند، که اینکار باعث آسانتر شدن انجام مدیریت ضایعات، اعمال قانون و دیگر برنامه ها به شکلی موثرتری خواهد شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × یک =