نقش زنجیره تامین در شهر های هوشمند (The role of supply chain in smart cities)

نقش زنجیره تأمین در شهرهای هوشمند

(The role of supply chain in smart cities)

 

اتوماسیون تولید، اینترنت اشیاء (IOT)، رباتیک و بالاتر از همه شهرهای هوشمند از موضوعات داغ این روزها می باشند.

طبق تحقیقات ارائه شده از دانشگاه ریدیندگ در سال جاری، ۴۷ درصد شهرهای انگلستان با تعاریف شهر هوشمند آشنا شده اند و فقط بیش از یک پنجم، معادل ۲۲ درصد آنها برنامه هایی را برای اجرای شهر هوشمند دارند.

شهر هوشمند برای ارائه  خدمات عمومی بهتر از داده ها و فناوری ها استفاده می کندکه این سبب ترویج توسعه اقتصادی و روشی پایدار در بهبود زیرساخت ها خواهد شد. شهر های هوشمند و اینترنت اشیاء ، مسیری برای دگرگون کردن زندگی مدرن می باشند.با تحقیقاتی که در حال انجام شدن است، این شهر ها در سال های پیش رو با سرعت بیشتری توسعه می یابند. سازمان UK ، برای رسانه، فرهنگ و ورزش، منابع مالی را به توسعه دهندگان شهر هوشمند اختصاص خواهد داد.

البته این تحول منجر به چالش های زیادی شده است .زمانی که شهرها به تکنولوژی وابسته می شوند، مسئولین از خود خواهند پرسید که زمانی  سیستم ها دچار مشکل و شکست شوند، چگونه به سرعت بازیابی شده و قابل استفاده خواهند بود؟

مثلا هنگام رانندگی ، وقتی چراغ راهنمایی خراب شده باشد، رانندگان با شک و تردید رانندگی خواهند کرد. حتی در تقاطع برای گردش به راست، نگران خواهند شد. وقتی یک تکنولوژی خراب شود، نه تنها یک منطقه، بلکه کل منطقه شهری را تحت تاثیر قرار می دهد ، بنابراین مسئله مطمئن بودن دستگاه های هوشمند، و جایگزینی و تعمیر سریع آنها اهمیت زیادی پیدا خواهد کرد.

به همین دلیل توسعه اینترنت اشیاء و شهرهای هوشمند وابسته به توسعه زنجیره تأمین هوشمند و زیرساخت های آن خواهند شد. برای اینکه بهترین کار انجام شود، برنامه ریزان شهری و دولت های محلی باید بدانند بخش مهمی از سیستم ها شکسته شده و به سرعت سیستم های جدید جایگزین می شوند.

اکثر مردم هرگز در مورد زنجیره عرضه فکر نمی کنند. بسیاری حتی آن ها را نمی بینند. با این حال وقتی کاری اشتباه پیش می رود، اهمیتش مهم جلوه می کند. دارایی کلیدی برای دولت انگستان در توسعه برنامه های شهر های هوشمند مرتبط با اینترنت اشیاء این می باشد که این کشور دارای شبکه قوی و پیشرفته از زنجیره تأمین بوده و شرکت ها را قادر می سازد تا حرکت قطعات ضروری را در هر لحظه پیگیری بکنند.

خوشبختانه بسیاری از متخصصان زنجیره تأمین و خدمات زنجیره ای در انگلستان در حال ارائه خدماتی برای زیرساخت این صنعت در آینده می باشند. برای بسیاری از کاربردهای هیجان انگیز اینترنت اشیاء (IOT)، باید حسگرها بر تجهیزات قدیمی نصب شوند و این به مهندسین ماهر در محل نیازمند می باشد. پروژه کنتور هوشمند، نمونه ای از پروژه های در حال پیشرفت به ارزش ۱۱ میلیارد پوند می باشد.

زنجیره تأمین در حال جمع آوری اطلاعات زیادی می باشد و یکپارچه سازی سیستم های مدیریت موجودی، ارزیابی نیاز ها، ارسال اقلام در زمان معین برای افرادی که در مأموریت هستند  و اطمینان از رسیدن آنها به فرد مورد نظر، مواردی هستند که در گذشته مورد توجه نبوده است.

ما این مسئله را با bybox که یک سیستم تحویل نقطه به نقطه می باشد ،  حل کرده ایم. به این صورت که تحویل کالا با همراهی مهندسانی که دسترسی به کدها و برنامه های فعال سازی قفل قفسه محصولات را داشته باشند ، برای به حداقل رساندن تأخیرات ترافیکی، به صورت شبانه انجام خواهند شد . مجموعه قفسه های قفل شده، مجموعه قطعات برای جایگزینی با قطعات خراب است و در مکانهای قابل دسترسی قرار میگیرند و مهندسینی که وظیفه نگهداری شهرهای هوشمند را بر عهده دارند، و در حال حرکت هستند می توانند به سرعت به این قفسه ها مراجعه کرده و قطعات مورد نیاز خود را بردارند.

ما حتی می توانیم نیاز ها را پیش بینی بکنیم. مثلا برای  یک مشتری فناوری اطلاعات، مشاهده کرده ایم که یک قطعه خاص در عرض یک هفته از قسمت A شکسته شده ، و از قسمت B در حال ترک خوردن می باشد،بنابراین مشتری میتواند درخواست دهد که هردو قسمت A و B  با هم تعویض شود تا از هزینه های اضافی و از کار افتادن قطعات جلوگیری شود.

The role of supply chain in smart cities

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − 7 =