اینترنت اشیاء در صنعت حمل‌ونقل هوایی (IoT in the aviation industry)

اینترنت اشیاء در صنعت حمل‌ونقل هوایی

(IoT in the aviation industry)

اینترنت اشیاء (IOT) می‌تواند به بهبود امنیت، خدمات و حفاظت از محصولات از جعل و تقلب کمک کند .

برای مثال صنعت حمل‌ونقل هوایی (IoT in the aviation industry)، با مشکل قطعات  تأیید نشده مشکوک (SUP) تهدید می‏ شوند. SUP بخشی از هواپیما می باشد که برای مواجه با مقررات مورد تأیید هواپیمایی هیچ تضمینی ندارد (به‌عنوان‌مثال، داروهای تقلبی که با محدودیت‏های کیفیت دقیق صنعت حمل‌ونقل هوایی ارتباطی ندارند). بنابراین، SUP ‏ها به‌طورجدی استانداردهای امنیتی هواپیما را نقض خواهند کرد.

مقامات حمل‌ونقل هوایی گزارشاتی می‌دهند که حداقل ۲۸ عدد از تصادفات و یا حوادث در ایالات‌متحده که اتفاق افتاده‌ به دلیل تقلبی بودن قطعات بوده است. جدای از تجزیه‌وتحلیل  اقلام وقت‌گیر، تأیید صحت قطعات هواپیما را می‌توان با بازرسی اسناد و مدارک ضمیمه‌شده انجام داد که  این نیز میتواند تقلبی می باشد.

این مشکل می‌تواند با  شناخت تاریخچه الکترونیکی برای دسته خاصی از قطعات هواپیما، که  مدارک منشاء آن‌ها را  مشخص می‌کند ،ایمن بودن از حوادث بحرانی در طول  کارکردشان را (به‌عنوان مثال، تغییرات) تضمین کند. با ذخیره‌سازی اطلاعات قبلی در یک پایگاه داده غیرمتمرکز و همچنین در برچسب‌های RFID که به‌صورت امن و مطمئن به قطعات هواپیما متصل می باشد، احراز هویت (تأیید امضاهای دیجیتال، مقایسه  تاریخچه در تگ‌های RFID و در داخل پایگاه داده) این قطعات می‌تواند انجام شود.

برای مثال، قبل از نصب،این اقلام را در داخل یک هواپیما تست خواهند کرد. بنابراین ایمنی و امنیت یک هواپیما به‌طور قابل‌توجهی بهبود یافته است.

 

 

ایمنی پدیده ای است که حفظ اعتماد به ‌نفس در مسافر و جامعه را در بر خواهد گرفت. به طوری که یک پرواز تجاری نه‌تنها باید بسیار امن باشد بلکه تا حد بسیار زیادی باوجود افزایش ترافیک، باید امکان بروز تصادفات را کاهش داده و افزایش بهره‌وری را در  بر بگیرد. در این زمینه سیستم ‏های بی‌سیم  پیشرفته شناسایی، به‌کاربرده  می­شود که به صورت های زیر است:

برچسب‌های ارتباطی RFID با توشه‌ای دربسته، برچسب RFID مبتنی بر مفاهیم مسافر/ خدمه/ چمدان/پیگیری محموله

برچسب‌های RFID و حسگرهای نصب‌شده روی نوار نقاله، هزینه خواندن سیستم‏های مؤثر متصل به پایگاه داده‏ های امنیتی فراگیر، دوربین مداربسته و داده ‏های نرم‌افزار تصویربرداری.

اینترنت اشیا در خودرو

خودروها سهم بسیاری از حمل و نقل را بر عهده دارند از این رو هوشمند سازی خودروها سالهاست که در حال تحقیق و مطالعه است.

با ظهور اینترنت اشیا خودرو هوشمند دست یافتنی تر به نظر می رسد یکی از مهم ترین زیر ساختهای مورد نیاز خودرو هوشمند و خودران نسل پنجم اینترنت ۵G می باشد در حال حاضر کمپانی های بسیار زیادی در حال رقابت برای فتح این بازار می باشند و هر شرکتی که موفق به تولید یک خودرو خودران ایمن و با صرفه شود آینده حمل و نقل را از آن خود کرده است از جمله این شرکت ها می توان به گوگل، تسلا و اوبر اشاره کرد.

کاربرد اینترنت اشیا در صنعت حمل و نقل هوایی

استفاده از اینترنت اشیا سبب افزایش امنیت و خدمات شده است و از جعل و تقلب در محصولات جلوگیری می کند. به عنوان مثال در صنعت حمل و نقل یکی از مشکلات موجود ، قطعات تایید نشده مشکوک ( SUP ) می باشد . SUP یک بخش از هواپیما است ، که در مقابل مقررات مورد تایید هواپیمایی ، دارای هیچگونه تضمینی نمی باشد . مثلا دارو های تقلبی هیچ نوع ربطی به کنترل کیفیت در صنعت حمل و نقل هوایی ندارند .

با توجه به بررسی های انجام شده ، مشخص شده که تقریبا ۲۸ عدد از تصادفاتی که در ایالات متحده رخ داده است ، به علت تقلبی بودن قطعات بوده است . همچنین برای اطمینان از سالم بودن قطعات هواپیما ، اسناد و مدارک ضمیمه شده باید بررسی بشوند ، زیرا این مدارک ممکن است تقلبی باشند .

برای رفع این مشکلات ، شناخت تاریخچه الکترونیکی قطعات دارای تاثیر قابل توجهی می باشد . همچنین درصورتی که اطلاعات قبلی را در یک پایگاه داده ذخیره کنیم ، و از برچسب های RFID بر روی قطعات هواپیما متصل کنیم ، این برچسب ها می توانند قبل از نصب قطعات در هواپیما آن ها را تست نموده و سبب افزایش ایمنی و امنیت هواپیما شوند .

 

ایمنی در پرواز و حمل و نقل از جمله مسائل بسیار مهمی است ، که سبب ایجاد و حفظ اعتماد به نفس مسافر و همچنین مردم جامعه می شود . البته یک پرواز تجاری علاوه بر امن بودن ، باید دارای قابلیت هایی نیز باشد ، که در صورت افزایش میزان ترافیک ، توانایی کنترل و جلوگیری از تصادف را داشته باشد و سبب افزایش بهره وری گردد .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − سیزده =