اینترنت اشیاء در صنعت خودرو (IoT in the automotive industry)

اینترنت اشیاء در صنعت خودرو

(IoT in the automotive industry)

سیستم‏های نظارت بر وضعیت، ارتباطات V2V و V2I:

در صنعت خودروسازی استفاده از برنامه‏ های کاربردی که شامل “اشیاء هوشمند” می باشد، برای نظارت و گزارش دهی هر قطعه، از فشار باد تایر اتومبیل گرفته تا نزدیکی سایر وسایل نقلیه  را شامل می­ شود. تکنولوژی RFID برای تولید آسان خودرو, افزایش کنترل کیفیت, بهبود تدارکات و همچنین بهبود خدمات به مشتریان استفاده می‏ شود.

این دستگاه‏ ها به بخش حاوی اطلاعات مربوطه متصل می شود  و نام سازنده ،  زمان ساخت محصول،  شماره سریال آن، نوع محصول،کد محصول و در برخی از برنامه ‏های کاربردی محل دقیق ساخت آن را در یک لحظه فراهم می‌کند. تکنولوژی RFID داده‏ های زمان واقعی در فرآیند تولید، عملیات تعمیر و نگهداری را فراهم کرده و یک راهکار جدید برای مدیریت مؤثرتر ارائه می‌دهد.

هوشمندسازی ناوگان حمل و نقل که علاوه بر افزایش نظم و کاهش ترافیک، ایمنی و امنیت جاده ها و همچنین رانندگان را ارتقا بخشیده است

سیستم های هوشمند کنترل ترافیک

سیستم های تعمیر و نگهداری هوشمند راه ها ( زمینی،هوایی و دریایی)

سیستم های هوشمند پارکینگ

اینترنت اشیا (IoT) به سرعت در حال تغییر نحوه زندگی همه ی ماست. تغییرات اینترنت اشیا در صنایع به ویژه در صنعت خودرو خیلی محسوس است. چرا که بزرگترین نوآوری های اینترنت اشیا در حال توسعه و اجرا در صنعت خودرو می باشد.

صنعت خودرو در آستانه یک انقلاب است و نیروی محرک آن نیز مجموعه فناوری هایی می باشد که به اینترنت اشیاء (IoT) معروف می باشد. این روزها  با استفاده از امکاناتی که IoT در اتومبیل ها تعبیه کرده است رانندگان می توانند تنها با چند کلیک ساده در مورد کارکرد موتور خودرو، دمای موتور و همچنین دیگر شاخص های مهم در بررسی وضعیت سلامت خودرو اطلاعات لازم را کسب کنند.

به طور کلی برخی از اهداف اصلی استفاده از اینترنت اشیا در صنعت خودرو عبارتند از:

  • بهبود کیفیت فرایندها ، خدمات و محصولات صنعت خودرو

  • کاهش خسارات مالی و خطرات جانی

  • افزایش سرعت تولید اتومبیل

  • بهبود شرایط کار با اتومبیل

  • ایمنی بیشتر مصرف کنندگان خودرو

 

 

معرفی کاربردهای اینترنت اشیا در صنعت خودرو

اینترنت اشیا در صنعت خودرو توانسته روش طراحی خودروهای امروزی را تغییر دهد. البته ایمنی در صنعت خودروسازی هنوز حرف اول را می زند، با این وجود ویژگی هایی که راحتی و شخصی سازی های پیشرفته ای را برای مشتریان ارائه می دهد نیز بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

ویژگی هایی مثل اتومبیل های خودران که یک تجربه رانندگی بی نظیر را برای علاقه مندان به این فناوری ها ارائه می دهد.

برنامه های IoT فرصت های کاملاً جدیدی را پیش روی صنعت خودرو گذاشته است. صنعت خودرو و رانندگان به زودی به خاطر IoT دنیای کاملاً متفاوتی را مشاهده می کنند. کنترل بهتر ، راحتی بیشتر ، هزینه های پایین تر و افزایش ایمنی تنها چند مورد از مزایای اینترنت اشیا در صنعت خودرو می باشد. در ادامه در خصوص این مزایا بیشتر توضیح خواهیم داد.

مزایای اینترنت اشیا در صنعت خودرو

 IoT شیوه رانندگی افراد را تغییر خواهد داد

به گفته کارشناسان تا سال ۲۰۳۰ اتومبیل ها از طریق فناوری IoT یکپارچه تر خواهند شد. اتومبیل های یکپارچه از طریق سنسورهای پیشرفته و شبکه ی دوربین ها قادرند کلیه علائم جاده ای و نشانه گذاری ها را شناسایی کرده و با آنها ارتباط برقرار کنند.

اکثر وسایل نقلیه هوشمند جدید مجهز به ویژگی های ایمنی مانند سنسور مجاورت، دوربین های معکوس و همینطور سنسورهای مختلف دیگر می باشند، ویژگی هایی که بدون IoT امکان پذیر نیست.

همچنین جالب است بدانید برخی از اتومبیل های هوشمند علاوه بر این که نیازی به راننده ندارند و به صورت خودکار به سمت مقصد حرکت می کنند، حتی قادر هستند هزینه های مربوط به عوارض، سوخت و همچنین بیمه را نیز به صورت اتوماتیک پرداخت کنند.

از طرفی دیگر شرکت های بیمه نیز از داده های IoT استفاده می کنند و برای رانندگانی که تخلفات کمتری در هنگام رانندگی دارند، در زمان تمدید بیمه تخفیف در نظر خواهند گرفت. به این ترتیب رانندگان نیز تشویق خواهند شد تا بهتر رانندگی کنند و در نتیجه به طور کلی تصادفات کاهش می یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × پنج =