پروتکل های داده ای اینترنت اشیا (IoT data protocols)

پروتکل های داده ای اینترنت اشیا (IoT data protocols)

پروتکل های داده ای اینترنت اشیا

ما باید داده ها را بین دستگاه های خود و سیستم های دیگر مانند پلتفرم IoT انتقال بدهیم. برخی از دستگاه ها دارای سنسورهایی می باشند که داده ها را با فاصله زمانی بسیار منظم فشار می دهند. سنسورهای دیگر با یک مدل کشش در جایی که شما باید اطلاعات را درخواست کنید کار خواهند کرد. چندین پروتکل داده وجود دارد که می توانیم نها در IoT استفاده کنیم.

چهار پروتکل محبوب این دسته عبارتند از :

MQTT

پروتکل MQTT یکی از مهم ترین و پرکاربردترین پروتکل ها در حوزه اینترنت اشیا(IOT) بشمار می رود.

طبق آمارهای داده شده در سال ۲۰۱۸  MًQTT پر استفاده ترین پروتکل در اینترنت اشیا است. اما نکته جالب در ارتباط با MQTT این است که تنها پروتکلی است که از سال های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸ روندی روبه روشد را داشته است. در این آمار بقیه ی پروتکل های دیگر یک روندی سینوسی را تجربه کرده اند.

این نوع پروتکل بیشتر برای نظارت از راه دور در IoT استفاده می شود. وظیفه اصلی که پروتکل MQTT انجام می دهد، گرفتن اطلاعات از بسیاری از دستگاه های الکترونیکی و انتقال آنها به لایه ارتباطات یا زیرساخت های فناوری اطلاعات می باشد. این پروتکل بر پایه ی TCP برای تهیه داده های قابل اعتماد و در عین حال ساده کار می کند.

پروتکل MQTT از سه مؤلفه ی اصلی یا مکانیسم ساخته شده است که این مولفه ها عبارت است از:

  • مشترک
  • ناشر
  • کارگزار

کار ناشر تولید داده و انتقال اطلاعات به مشترک با کمک واسطه می باشد.

این پروتکل برای کلیه ی دستگاههایی که مبتنی بر IoT هستند یک گزینه ارجح می باشد و این قابلیت ها همچنین می توانند عملکردهای مسیریابی اطلاعات کافی را به دستگاههای ارزان قیمت و کم مصرف و کم حافظه ارائه دهند.

MQTT

CoAP

(Constrained Application)

پروتکل CoAP یا Constrained Application ، یک پروتکل بهره‌وری و ابزاری اینترنت می باشد و عمدتاً برای ابزارهای هوشمند محدود استفاده می شود. سیستم های IoT مبتنی بر پروتکل های HTTP می توانند به طرز بسیار چشمگیری با پروتکل های CoAP IoT Network تطابق پیدا کنند. این پروتکل از UDP برای پیاده سازی داده های سبک و دقیقاً مانند HTTP ، از معماری restful استفاده خواهند کرد. همچنین در داخل موبایل و سایر شبکه های اجتماعی که برنامه های اساسی هستند، استفاده خواهند شد.

COAP

DDS

در بین پروتکل های اینترنت اشیا ، پروتکل پیام رسانیDDS یا خدمات توزیع داده ها استانداردی برای ارتباطات ماشین با دستگاه با کارایی بالا ، قابل ارتقاء و در زمان واقعی می باشد. با کمک DDS می توانید داده ها را هم در بین دستگاه های کم حافظه و هم با سیستم عامل های Cloud انتقال بدهید.

پروتکل DDS شامل دو لایه مهم می باشد:

DCPS و DLRL.

لایه DCPS یا Data-Centric Publish-Subscribing با ارائه ی اطلاعات به مشترکین کار می کند.

لایه DLRL یا Data-Local Reconstruction Layer کار خود را با ارائه ی یک رابط کاربری برای لایه Data-Centric Public-Subscription انجام می دهد.

dds

AMQP

(Queaching Advanced)

پروتکل Queaching Advanced یا AMQP یک پروتکل لایه کاربرد می باشد. این پروتکل اساساً پیام محور بوده و برای محیط های میان افزاری طراحی شده است. پروتکل پیام رسانی AMQP  یا Queaching Advanced به عنوان یک استاندارد بین المللی تأیید شده است.

زنجیره پردازش پروتکل AMQP  از ۳ مؤلفه تشکیل شده است و که این موله ها عبارتند از:

  • Exchange
  • Message Queue
  • Binding

قسمت Exchange با دریافت پیام و قرار دادن آن ها در صف کار می کند.

کار Message Queue ذخیره پیام می باشد و اطلاعات را تا زمانی که پیام ها با اطمینان توسط برنامه مشتری تنظیم نشوند ، ذخیره خواهد کرد.

کار ، مؤلفه Binding ، بیان ارتباط بین مؤلفه Exchange و کامپوننت Message Queue می باشد.

amqp

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + 6 =