زراعت و دامپروری مبتنی بر اینترنت اشیا (iot based agriculture and animal husbandry)

زراعت و دامپروری مبتنی بر اینترنت اشیا

(iot based agriculture and animal husbandry)

امروزه با گسترش جمعیت جهان و نیاز به تامین غذا برای انبوه جمعیت از یک طرف و کمبود آب، انرژی و زمین های قابل کشت از طرف دیگر، روش های سنتی کشاورزی دیگر پاسخگوی نیاز غذایی جمعیت جهان نبوده و از این رو راهبردکشاورزی و دامپروری هوشمند بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

در این میان حوزه ی اینترنت اشیاء (IoT) و برنامه های کاربردی بر مبنای آن نقشی محوری در کشاورزی و دامپروری هوشمند را عهده دار است و ارایه راهکارهای مبتنی بر IoT ، نهایتا به ایجاد ارزش افزوده برای مشتریان و کشاورزان می انجامد.

از طرفی دیگر کشاورزی هوشمند منجر به کاهش هزینه ها و ذخیره منابع مالی و زمانی کشاورزان می شود. بنابراین بکارگیری اینترنت اشیاء برای صنعت کشاورزی ودامپروری، به کشاورزان و دامداران در بهبود عملکرد و همچنین بازده بیشتر کمک خواهند کرد.

با استقرار اینترنت اشیاء،کشاورز و دامدار می تواند از طریق حسگرهایی که برای تعیین رطوبت خاک، پیش بینی شرایط جوی، میزان رشد گیاه،وضعیت خاک، وجود آفات و یا بیماری در گیاهان، در مزرعه و گلخانه، وضعیت سلامت دام و شرایط مکان نگهداری، ازراه دور و با استفاده از تلفن هوشمند اطلاعات مناسب را در قالب گرافیکی و یا ویدیویی دریافت و اقدامات و تصمیمات لازم را اتخاذ کند.

 

کاربرد انواعی از سنسورها و ردیاب ها در مزارع ، مراتع ، محصولات و دام ها که منجر به کنترل و نظارت دقیق تر و کامل تری بر کیفیت تولیدات کشاورزی و دامی می شود.

خودکارسازی فرایندهای سفارش، تحویل و پرداخت که موجب حذف واسطه ها و افزایش رضایتمندی تولیدکنندگان می شود.

 

iot based agriculture and animal husbandry

 

دامپروری

 

نیاز به غذا هر روز بیشتر از دیروز جمعیت جهان رو به گسترش است که نیاز به تامین غذا را چند برابر می کند. در مقابل این نیاز، منابع آب، انرژی و وسعت زمین های قابل کشت با محدودیت بسیار زیادی روبه رو هستند. این دو مساله در کنار یکدیگر باعث شده است که محیط زیست و منابع طبیعی تحت فشار قرار بگیرند و توازن آنها به هم بخورد.

با این اوصاف، روش هایی که در گذشته استفاده می شدند دیگر پاسخگوی نیازهای بشر نیستند. بنابراین باید روی استفاده بهینه از منابع و استفاده از روش های نوین کاشت، داشت و برداشت، متمرکز بشویم؛ روش هایی که نقش موثری در افزایش بهره وری دارند. برای استفاده از روش های نوین باید با تکنولوژی همراه شد.

اینترنت اشیا و برنامه های کاربردی مبتنی بر آن، یکی از راه های مطمئن پیش رو است. راهکارهایی که اینترنت اشیا در این حوزه ارائه می دهد، در نهایت به ایجاد ارزش افزوده برای مشتریان و کشاورزان منجر خواهد شد. کارشناسان معتقدند کاهش هزینه، بهبود عملکرد، افزایش ذخیره منابع مالی و زمانی از مزایای استفاده کشاورزان از اینترنت اشیا است و رشد تولید سالیانه حداقل ۲۰درصدی را به دنبال دارد.

ضرورت استفاده از تصاویر ماهواره ای استفاده از حسگرها در زمین های کشاورزی، این امکان را فراهم می کند تا کشاورزان بتوانند میزان رطوبت خاک، میزان استفاده از کود و سم، آبیاری هوشمند بر حسب نیاز محصولات متفاوت، سنجش میزان مواد معدنی و مغذی موجود در خاک را اندازه گیری کرده و بر اساس آنها برای تولید یک محصول با کیفیت تر، برنامه ریزی و از وارد شدن مقدار زیادی سم به اکوسیستم گیاهان جلوگیری کنند.

فناوری تصاویر ماهواره ای و سنجش از راه دور، تعیین شیب زمین و سطح زیر کشت، وضعیت جوی، میزان نور، رطوبت و وزش باد امکان کنترل و مدیریت محصولات را برای کشاورز مهیا خواهند کرد. کارایی اینترنت اشیا فقط به همین جا ختم نمی شود.

نصب تجهیزات رهگیری در ماشین های کشاورزی برای شخم زدن بهتر، کاهش گازهای مضر انتشاری ناشی از فعالیت های کشاورزی صنعتی و همچنین استفاده از تراکتورهای «خود ران» که موجب صرفه جویی در وقت و هزینه کشاورزان می شود، از دیگر مزایای این تکنولوژی جدید است.

یکی از مشکلاتی که کشاورزان با آن درگیر هستند و گاهی باعث از بین رفتن محصولات می شود، انبارهای میوه هستند. پایش محیطی محصولات در انبار به وسیله اینترنت اشیا(IOT) این امکان را فراهم می کند که کشاورزان بتوانند کیفیت محصول را در انبار رصد کنند تا نگهداری از آنها به بهترین شکل صورت بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × سه =