کاربرد اینترنت اشیا در گلخانه (IoT application in the greenhouse)

کاربرد اینترنت اشیا در گلخانه

(IoT application in the greenhouse)

اینترنت اشیا چگونه یک گلخانه را تغییر می دهد!

گلخانه ، یک رویکرد کشاورزی شهری ، با ارائه یک محیط کنترل شده مطابق با نیازهای گیاهان و محصولات زراعی است ، که گزینه ای را جهت فراهم کردن شرایط مناسب جهت کشت بهینه فراهم خواهد کرد. اینترنت اشیا (IOT)می تواند تحولی شگرف در گلخانه ها ایجاد کند. پدیده گلخانه هوشمند از بکارگیری اینترنت اشیا در گلخانه به وجود خواهد آمد.

با این شرایط باز هم ، بسیاری از کشاورزان موفق به کسب سود مناسب و بازده مورد نظر از گلخانه نمی شوند زیرا آنها نمی توانند عوامل مهم همانند نور ، هوا ، دما و… را که رشد و باروری گیاه را تعیین می کند ، نظارت و کنترل کنند و دچار مشکل می شوند .

 در حال حاضر تولید محصولات گلخانه ای یک واقعیت رو به رشد در سراسر جهان با برآورد ۴،۱۰۰،۰۰۰ هکتار از گلخانه های موجود در تمام قاره ها می باشد.

تعدادی از مشکلات اساسی که گلخانه های سنتی با آن روبرو می باشند عبارت است از:

 • درجه حرارت بالاتر یا پایین تر از درجه مورد نیاز
 • رطوبت بالا – در نتیجه تعرق محصول
 • تراکم بخار آب
 • تبخیر آب از خاک مرطوب

 

IoT application in the greenhouse

 

گلخانه هوشمند تنها راه حل!

هدف از مطالعه کنترل محیط گلخانه ای؛ دستیابی به حداکثر بازدهی،  حداکثر کیفیت و تولید بهره وری بالا در تمامی جنبه ها می باشد.

با بکارگیری گلخانه های سنتی ، تولید کنندگان می توانند پارامترهای محیطی را از طریق مکانیزم کنترل تناسبی که شامل مداخله دستی است ، کنترل کنند؛ که اغلب منجر به کاهش بازدهی محصول ، اتلاف انرژی و افزایش هزینه نیروی کار می شود.

جهت غلبه بر چنین مشکلاتی، سیستم اتوماسیون کنترل و همچنین نظارت برای نجات گلخانه ها مطرح می شوند.

افزایش روزافزون فناوری هایی از قیبل: اینترنت اشیاء ، هوش مصنوعی و یادگیری ماشین یک عامل کلیدی و مهم در توسعه گلخانه های هوشمند در سال های آتی می باشد.

محدودیت های بسیار زیادی برای کنترل دستی همه عوامل موثر بر کیفیت  و بازدهی محصولات وجود دارد.

به همین دلیل، یک سیستم اتوماسیون کنترل و نظارت می تواند  یک راه حل بسیار مناسب برای این مشکل باشد، که با حذف کار حدسی از کشت و زرع ، پرورش و تولیدات محصولات گلخانه ای را تقویت می کند.

اجزای کلیدی گلخانه هوشمند

راه حل هوشمند گلخانه ما کنترل خرداقلیم پیشرفته و بهینه سازی انرژی را فراهم خواهد کرد.

تولیدکنندگان می توانند پارامترهای ذکر شده در ذیل را به سوی نرخ رشد بهتر محصولات تامیین و تعیین کنند:

 • روشنایی و نوردهی مناسب
 • درجه حرارت
 • رطوبت خاک
 • غلظت رطوبت
 • مقدار رطوبت هوا

پرورش دهندگان می توانند بر روی پارامترهای ذکر شده در ذیل جهت درک چرخه رشد گیاه نظارت کرده و در صورت عدم تأثیر و یا نارضایتی از هر یک از عوامل اقدامات پیشگیرانه را انجام دهند:

 • مانیتورینگ نیتروژن جهت اندازه گیری میزان پف کردگی محصول
 • کمبود فسفر جهت اندازه گیری باروری خاک
 • مقدار pH
 • نظارت بر لیکوپن جهت دریافت درون بینی تغییر رنگ محصول
 • سطح CO2

* پفی‌شدن یک ناهنجاری فیزیولوژیکی در برخی ارقام مرکبات می باشد که سبب جدا‌شدن پوست از گوشت، افزایش خسار‌ت‌های پوست و کاهش خاصیت انباری میوه خواهد شد.

مزایای راه حل گلخانه هوشمند ما

ایجاد محیطی مناسب جهت بازدهی بهتر

با داشتن گلخانه هوشمند ، کشاورزان می توانند محیطی را برای محصولات خود سازماندهی کنند که با دارا بودن آب و هوای هوشمند و جو حساس به تغذیه موجب افزایش کیفیت محصولات زراعی گلخانه خود شوند.

استفاده صحیح از آب

هدر رفتن آب یکی از مهم ترین چالش هایی می باشد که امروز بخش کشاورزی با آن روبرو است. بدترین قسمت از این داستان این است که؛ کمبود آب به طور چشمگیری بر تمام قاره های جهان تأثیر می گذارد.

۶۰ درصد از آب های روا شده یا پمپ شده زمان آبیاری به هدر می رود. سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد

گلخانه های هوشمند با کمیت مصرف آب ، به کشاورزان کمک می کنند تا ضمن صرفه جویی در مصرف آب ، ثمر بخشی و همچنین میزان برداشت محصولات را افزایش دهند. گلخانه های هوشمند با برنامه ریزی مناسب بر اساس نوع محصولات زراعی، کیفیت، بازدهی و پارامترهای آب و هوایی محلی، از منابع آبی به بهترین نحو استفاده می کنند.

نظارت بر مصرف منابع

گلخانه های هوشمند با یک سیستم کنترل خودکار از شبکه ای از سنسور ها جهت نظارت و اندازه گیری تمامی عوامل مورد نیاز، استفاده می کنند. داده های جمع آوری شده برای اندازه گیری میزان مصرف انرژی استفاده می شوند که به نوبه خود به پرورش دهندگان کمک خواهند کرد تا از منابع بطور بهینه استفاده کنند.

نظارت ، کنترل ، مکانیزه سازی و تشخیص رشد محصولات

راه حل گلخانه های هوشمند ما تولید کنندگان را قادر می سازند تا پارامترهایی که جهت رشد سالم محصولات نیاز می باشند را تحت نظارت گرفته؛ و در صورت بروز مشکل هشدار هایی را ارسال کنند، همچنین به آنها اجازه مدیریت تمامی امکانات از راه دور از طریق دستگاه های مربوطه می دهند. این امر به آنها در زمینه درک مزایای استراتژیک زیر که باعث افزایش فعالیت های باغبانی می شوند ، کمک می کند:

 • نظارت جهت شناسایی عوامل غیرعادی
 • کنترل محیط جهت بازدهی بهتر
 • ذخیره انرژی، صرفه جویی در مصرف برق و آب

گلخانه هوشمند به نوبه خود چالش هایی را که در سطح جهان از جمله بحران آب ، کمبود تغذیه ، تغییرات آب و هوایی و موارد دیگر که با آن روبرو می باشیم، را برطرف می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − یک =