سلامت و امنیت(Health and safety)

سلامت و امنیت

(health and safety)

فناوری در هر صنعتی مانند صنعت سلامت ، کسب وکار، مالی و سایر موارد دخیل است. صنعت سلامت(Health industry) یکی از سریع ترین حوزه هایی است که توانسته است خود را با فناوری های موجود و رو به گسترش همچون اینترنت اشیا(IOT) وفق دهد و از این فناوری ها برای بهبود تشخیص و درمان بیماری های بدن استفاده کند.

با پیشرفت تکنولوژی و اینترنت، اتصال وسایل و دستگاه های بی شماری به اینترنت اشیاء باعث تغییرات گسترده ی کسب و کار در صنایع مختلف شده است. حوزه پزشکی و سلامت نیز در سلامت و مراقبت های بهداشتی از خدمات اینترنت اشیاء بهره مند شده است.

مراقبت های بهداشتی یکی از مسائل اجتماعی و اقتصادی به روز در جهان است، طوری که هزینه و منابع زیادی را متحمل می شود. با پیشرفت تکنولوژی، اینترنت اشیاء می تواند در سلامت و مراقبت های بهداشتی و درمان نقش مهمی داشته باشد.

پیاده سازی و کاربرد سیستم سلامت و مراقبت بهداشتی در اینترنت اشیا نیازمند معماری مناسب و امنیت لازم می باشد که به آن سلامت و امنیت (Health and safety) هم میگویند.

زمانی که صحبت از اینترنت اشیا در حوزه سلامت می کنیم، مزایای متعددی همچون بهبود کارایی و کیفیت خدمات با توسعه آن در دستگاه های پزشکی را باید مدنظر قرار بدهیم.

ساختمان ها، حتی در صورتی که با مراقبت های دقیق ساخته شوند، می توانند از مسائل بهداشتی و ایمنی خاصی رنج ببرند. این مسائل شامل مواد ضعیف به کار برده شده، نقص هایی که ساختمان را در برابر آب و هوای شدید آسیب پذیز می کند، پی ضعیف و… می باشند.

پلاگین هوشمند Boss 220 به کاربران امکان نظارت، کنترل، بهینه سازی و خودکار تمام دستگاه های پلاگین را می دهد. کاربران از تلفن همراه یا دسکتاپ خود برای مشاهده اطلاعات عملکرد و دستگاه های کنترل از هر کجا می توانند استفاده کنند.

راه حل های فعلی فاقد پیچیدگی های لازم برای شناسایی مسائل جزئی قبل از تبدیل شدن آن ها به مسائل عمده و یا موارد اضطراری هستند. IoT یک راه حل قابل اطمینان تر و کامل تر را با مشاهده مسائل با شیوه های دقیق برای کنترل خطرات و همچنین کمک به جلوگیری از آن ها ارائه می دهد. برای مثال، می تواند تغییرات یک وضعیت را در سیستم تحت تاثیر قرار دهد که ایمنی از آتش را به سادگی از روی تشخیص دود تعیین کند.

استفاده از اینترنت اشیا در بهداشت و درمان روز به روز در مسیر رشد بیشتری است. مانیتورینگ از راه دور بیمار و گزارش آزمایشات بالینی توجه های تازه ای را به خود جلب کرده است.نه تنها بیماران در جستجوی راهکارهای بهتری هستند، بلکه ارگان های پزشکی نیز به دنبال راه حل هایی برای بهبود فعالیت های اقتصادی، کاهش هزینه ها و خطرات و افزایش امنیت برای بالا بردن کیفیت مراقبت های بهداشتی هستند.

بدون شک فناوری اینترنت اشیا(IOT) به طور قابل ملاحظه ای صنعت سلامت را تغییر داده است.IoT به طور مداوم ابزارهای نوآورانه و با قابلیت های گوناگونی را ارائه می دهد که هدف آن ایجاد یک سیستم مراقبت بهداشتی یکپارچه، با چشم انداز تضمین مراقبت بهتر از بیماران و کاهش هزینه ها است.

هزینه‌‌های درمانی و پزشکی در بیمارستان‌‌ها بسیار بالا است؛ تکنولوژی‌‌هایی مانند اینترنت اشیا و هوش مصنوعی، می‌‌توانند روند درمان و تشخیص را از بیمارستان به خانه‌‌ی بیمار انتقال بدهند. همچنین تشخیص درست بیماری می‌‌‌تواند بستری شدن در بیمارستان‌‌‌ را کاهش دهد. اینترنت اشیا در حوزه‌‌‌های مختلف کاربردهای متعدد و فراوانی دارد.

استفاده از اینترنت اشیا در پزشکی یک سود دو طرفه می باشد؛ زیرا به مراکز درمانی این امکان را می‌‌‌‌دهد تا خدمات خود را شایسته‌‌‌‌تر ارائه کنند و بیماران نیز خدمات بهتری دریافت ‌کنند. با استفاده از متدهای پزشکی مبتنی بر فناوری، کیفیت و کارآمدی روش‌‌‌‌های درمانی و تشخیصی افزایش پیدا می کند.

امنیت اینترنت اشیا

هر دستگاهی که متصل به اینترنت است، در معرض خطر نفوذ و هک قرار دارد. دستگاه‌های موجود در شبکه‌ی اینترنت اشیا نیز از این موضوع، مستثنی نخواهند بود . زیرساخت‌های ناامن یک شرکت سازنده‌ی اسباب بازی با نام VTech  ، سبب شد، افرادی به اسباب‌بازی‌های متصل به شبکه‌ی اینترنت اشیا این شرکت، نفوذ کنند. این اتفاق باعث شد، تصاویر و ویدیوهای تعداد زیادی از بچه‌های استفاده‌کننده از این اسباب‌بازی‌ها هک بشود.

اینترنت اشیا در کنار همه‌ی فوایدی که دارد، خطرات زیادی را هم ایجاد خواهد کرد. یکی از این خطرات، دسترسی و نظارت دائم بر اطلاعات افراد و نقض حریم خصوصی می باشد. برای مثال، فرض کنید از یک یخچال هوشمند استفاده می‌کنیم. رستوران‌ها و مراکز فروش با دسترسی به اطلاعات این یخچال، در زمان خالی بودن یخچال مطلع می شوند و به این ترتیب مشتریان هدف خود را به دست می‌آورند.

بر اساس گفته‌ی سال ۲۰۱۶ جیمز کلپر، از مدیران سرویس امنیتی ایالات متحده، سرویس‌های اطلاعاتی، ممکن است از شبکه‌ی اینترنت اشیا برای شناسایی، نظارت، مکان‌یابی و غیره استفاده کنند. به گفته‌ی ویکی‌لیکس، سازمان سیا، جهت انجام تحقیقات اطلاعاتی از تلویزیون‌های هوشمند سامسونگ استفاده می‌کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + سیزده =