محیط زیست و تهویه (environment and ventilation)

محیط زیست و تهویه

(environment and ventilation)

یکی از بزرگ ترین چالش های مهندسی ساختمان ها، مدیریت محیط و شرایط با توجه به عوامل بسیاری می باشد. این عوامل عبارتند از مصالح ساختمانی، آب و هوا، نوع استفاده از ساختمان، و… می باشد. مدیریت هزینه های انرژی بیش ترین توجه را به خود جلب کرده، ولی تهویه نیز دوام و وضعیت ساختار را تحت تأثیر قرار می دهد که با تیتر محیط زیست و تهویه (environment and ventilation) به آن میپردازیم.

اینترنت اشیا(IoT)  در بهبود ساختار طراحی و مدیریت سازه های موجود از طریق داده های دقیق تر و کامل تر بر روی ساختمان ها کمک می کند. این اطلاعات مهندسی مهمی را شامل می شود از جمله این که چه طور مواد به صورت عایق در یک محیط کار و طراحی خاص به کار گرفته می شود.

environment and ventilation

 

ساختمان های جدید، اینترنت اشیا و محیط زیست

ساختمانی را در نظر بگیرید که در آن از سیستم های نوین انرژی های پایدار در کنار هوشمند سازی به وسیله اینترنت اشیا(IOT) استفاده شده است. این ساختمان علاوه بر کمک به محیط زیست ویژگی های بسیار موثر دیگری هم خواهد داشت.

ساختمانی که بتواند انرژی مورد نیاز خود را تامین کند به سیستم های مرکزی انرژی و نیروگاه ها وابسته نیستند و این موضوع بیانگر این خواهد بود که می تواند سیستم های قدیمی تامین انرژی همچون گاز رسانی را در آن حذف کنند. در ساختمان های ایران از انرژی گاز تنها برای گرمایش و پخت و پز استفاده می شود.

تهویه مطبوع هوشمند با استفاده از تکنولوژی اینترنت اشیا

این سیستم شامل یک بخش تهویه مرکزی یا محلی است که می تواند هوشمند باشد و همچنین مدل های قدیمی تر و ساده نیز قابلیت هوشمند شدن را دارند. این سیستم تهویه به یک سنسور دما و رطوبت متصل می شود که نقش یک گزارش دهنده شرایط آسایش را برای ساختمان ایفا می کند.

همچنین سنسورهای حرکتی وظیفه ی گزارش وضعیت حضور و یا عدم حضور افراد در خانه را دارند. این سیستم می تواند گسترش یابد و به درب های هوشمند نیز متصل شود تا گزارش کامل تری از حضور و یا عدم حضور ارائه دهد و یا با اتصال به سیستم موقعیت یاب تلفن همراه ساکنین اطلاعات دقیق از موقعیت و فاصله ی افراد از ساختمان را گزارش دهد.

سناریو هوشمند سیستم تهویه

سیستم تهویه با توجه به دما، رطوبت و حضور و یا عدم حضور افراد در ساختمان عمل میکند و شرایط آسایش را فراهم می کند. این سیستم که اتوماسیون ساختمان نام دارد می تواند شامل تمام اجزای خانه باشد.

مثلا وقتی پنجره ها باز باشند سیستم تهویه خاموش شود تا در مصرف انرژی صرفه جویی گردد. در ساعاتی از شب که اکثر افراد خواب هستند دریچه های تهویه مطبوع محل های کم تردد تر بسته شود.  این سیستم ها بسیار پیچیده تر از سنسورهای عادی بوده و قابلیت سناریو نویسی را دارا هستند.

کاهش هزینه ها، حفظ محیط زیست و ساختمان هوشمند

این موضوع می تواند در دراز مدت باعث صرفه جویی در مصرف انرژی و کاهش هزینه های جاری ساختمان شود. همچنین استهلاک سیستم های تهویه را کاهش داده و از خرابی زود هنگام آن ها جلوگیری می کند.

انرژی، اینترنت اشیا و محیط زیست سه اصل مهم در سیستم های تهویه هوشمند هستند. با گسترش سیستم های متصل به تکنولوژی اینترنت اشیا شبکه های هوشمند به وجود خواهد آمد و در گام بعدی شهر های هوشمندی که در راستای کاهش مصرف انرژی قدم بر میدارند به ظهور می رسد.

شبکه هوشمند  انرژی های تجدید پذیر چیست؟

در مفهوم اینترنت اشیا و استفاده از آن در وب فیزیکی یک شبکه هوشمند شامل سه لایه اصلی می باشد:

  • لایه های سیستم
  • پروتکل های ارتباطی
  • اشیا 

در سیستم های پیشنهادی برای کاهش آلودگی های زیست محیطی منابع انرژی تجدید پذیر به عنوان واحدهای تولید پراکنده و محلی به کار می رود و نزدیک جایی که انرژی قرار است تبدیل و مصرف شود، نصب می شوند.

در مدل های قدیمی اتصال به شبکه انرژی نیاز به زیرساخت های فراوانی نظیر کابل ها یا لوله هایی بود که هر نقطه مصرف کننده را به تولید کننده اصلی متصل می کند.

استفاده از منابع انرژی های تجدید پذیر محلی، نیاز به خطوط انتقال طولانی، تلفات توان و پست های توان را کاهش خواهد داد. مهمترین و کارآمدترین سیستم های انرژی تجدید پذیر شامل انرژی های خورشیدی، برق آبی و توربین های بادی است.

این واحدهای محلی انرژی تجدیدپذیر به عنوان اشیا و اجسامی که قرار است با استفاده از پروتکل های ارتباطی جدید و سیستم هوشمند عمل کند قرار می گیرند و با استفاده از این سیستم کنترل خواهند شد. این کنترل ها می توانند در جهت گیری ها، کنترل روشن یا خاموش بودن، شرایط قرار گیری و به صورت کلی تمام شرایطی که می توان برای یک واحد محلی تولید انرژی پاک تصور کرد انجام پذیرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + 2 =